Добрі поради » Спорт і фітнес » Суперкубок УЄФА: історія створення, цікаві факти і переможці турніру

Суперкубок УЄФА: історія створення, цікаві факти і переможці турніру

20-03-2016, 15:37
783
0
Суперкубок УЄФА – це офіційний футбольний турнір, який зазвичай відкриває європейський сезон. Він проводиться у серпні. Турнір складається всього з одного матчі – і в ньому зустрічаються команди, які перемогли у попередньому сезоні в Лізі Чемпіоном і в Лізі Європи.

Підстава

Суперкубок УЄФА заснували в 1972 році. Ініціатором ідеї став Антон Виткамп - репортер популярної голландської газети під назвою "De Telegraaf". Трохи пізніше він став редактором спортивного відділу видання. В ті часи голландський футбол був дуже гарний. Тому Виткамп хотів знайти той самий оригінальний спосіб продемонструвати сили нідерландських команд на європейській футбольній арені. Тоді ФК "Аякс" і "Фейєноорд" чотири рази доходили до фіналу Кубка європейських чемпіонів. Три рази їм вдавалося завоювати головний трофей.

І в той час розігрувався Кубок європейських чемпіонів і Кубок володарів кубків. Природно, у кожному турнірі була своя команда-переможець. Виткампу прийшла в голову геніальна ідея – а що, якщо влаштувати матч між ними? Боротьба між двома найсильнішими клубами могла б з'ясувати, який з них дійсно є найсильнішим, і гідний займати п'єдестал пошани. Так репортер поділився ідеєю з Япом ван Прагом (президентом "Аякса"), якому вона дуже сподобалася. І вони стали готувати перший турнір.

Перший матч

Коли Виткамп з ван Прагом старшим (з батьком Япа) вирушили на зустріч з Артеміо Франкі, що є на той момент президентом УЄФА, вони планували розповісти про ідею турніру і отримати яку-ніяку підтримку. Однак той відмовився. Нібито, вболівальники "Рейнджерса", з яким повинен був, по ідеї, грати "Аякс", поводяться неналежно, і відмова повинен був послужити покаранням. Але президент, з нагоди сторіччя "Рейнджерса", дозволив провести гру – в неофіційному протистоянні.

Разом фінансувала турнір та сама газета Виткампа. За результатами двох матчів "Аякс" виграв з рахунком 6:3. Це був перший Суперкубок УЄФА, і він поклав початок подальшому розвитку ідеї турніру.

Що було далі

На наступний рік УЄФА дала згоду курирувати турнір. Він повинен був проходити між "Аяксом" та "Міланом". Тоді голландська команда знову виграла Суперкубок УЄФА. У 1974-му турнір не провели. А все тому, що мюнхенська "Баварія" і "Магдебург" не могли ніяк домовитися про дату проведення. Загалом, стабільно турнір став проводитися тільки в 1975-го. Але і в 1981-му знову його відмінили – тепер уже "Динамо" з Тбілісі не міг домовитися про терміни з "Ліверпулем". У 1985-му на Суперкубку відбулася знаменита сьогодні Эйзельская трагедія. Тоді на матчі, що проходить між "Ювентусом" і "Ліверпулем", відбулася справжня битва між фанатами. Загинули люди. А обидві команди були покарані за своїх неадекватних вболівальників – їх на п'ять років виключили з усіх турнірів УЄФА. Багатьом полюбився такий яскравий футбол. Суперкубок УЄФА став одним з найбільш очікуваних турнірів. Усім хотілося подивитися на битву найсильніших клубів. По закінченню сезону 1998/99 було прийнято рішення проводити турнір між тими командами, які виграли в Кубку УЄФА та Лізі Чемпіонів.

Переможці

Хто найчастіше вигравав Суперкубок УЄФА? "Барселона" – на її рахунку п'ять перемог і чотири поразки. Останній виграш був у минулому, 2015 році. Слідом йде "Мілан" (теж 5 перемог, але лише 2 поразки). У "Ліверпуля" і "Аякса" – по 3 виграшу. Слідом йде мадридський "Реал" і "Андерлехт", потім "Валенсія", "Ювентус" і "Атлетико" – у них по дві перемоги і нуль поразок. Найчастіше в турнірі не щастило "Баварії" і "Севільї" – у цих команд тільки по одному виграшу і по три програшу. Але зовсім не досягли успіху в цьому турнірі такі клуби, як міланський "Інтер", донецький "Шахтар", московський "ЦСКА", "Фейєноорд", дортмундська "Боруссія", "ПСЖ", "Арсенал", "Вердер", "Сампдорія" і ще деякі ФК. Вони брали участь у турнірі лише один раз і програли.