Добрі поради » Спорт і фітнес » Баскетбольний м'яч. Історія і характеристики

Баскетбольний м'яч. Історія і характеристики

28-05-2018, 19:34
1 669
0
В 1891 році в Массачусетсі вперше з'явилася чудова колективна гра баскетбол. Вийшло так, що викладач фізкультури Джеймс Нейсміт, не знав, як долучити студентів до спорту. З кислими від нудьги особами вони сяк-так виконували різні гімнастичні вправи. Тоді Нейсміт повісив дві корзини на балкони спортивного залу та запропонував закидати в них м'яч. Учитель поділяє учнів на дві команди і, маючи намір залучити кожного до гри, підігрів їх соперническим азартом. Може здатися, що з тих пір правила особливо не змінилися, але через десятки років гра все ж еволюціонувала. У цій статті розглянемо сучасні правила гри, особливості розміру баскетбольного м'яча, його ваги і т. д.

Історія появи баскетболу

Перші правила гри в баскетбол міжнародного рівня були складені в 1932 році. Далі вони багаторазово змінювалися і коректувалися. Останні зміни були внесені в кінці XX століття, а з 2004 року в правила було внесено всього кілька змін від НБА.
Зазвичай у грі беруть участь дві команди, що складаються з 10 чоловік, але тільки п'ять знаходяться на майданчику. Мета гри: кожна команда повинна якомога більше м'ячів закинути в кільце супротивника. Заборонено відбирати у суперника м'яч і закидати його в кільце своєї команди.

Правила гри

Баскетбольного м'яча можна торкатися тільки руками. Забороняються наступні дії:
  • Вести м'яч, не торкаючись їм підлоги.
  • Спеціально ударяти м'яч ногою.
  • Блокувати м'яч будь ділянкою ноги.
  • Бити баскетбольний м'яч кулаком.
  • Ненавмисне торкання м'яча ногою або стопою не є порушенням.

Переможець визначається в кінці ігрового часу підрахунком забитих м'ячів в кільце суперника. Якщо після закінчення часу рахунок виявився рівним, призначають додаткові 5 хвилин (овертайм). Якщо ситуація не змінилася, то призначається другий овертайм, третій і, можливо, четвертий. Головне – визначити переможця. За одне попадання баскетбольного м'яча в кошик, зараховується наступну кількість балів:
  • 1 очко – за виконання штрафного удару або кидка.
  • 2 очки – за кидок з близькою або середньої дистанції.
  • 3 очки – за кидок м'яча з відстані 6 м 75 см (трехочковая лінія).
  • Триочковий кидок баскетбольного м'яча потрапив в офіційні правила гри лише в 1984 році.

Тимчасові рамки матчу

Офіційний початок гри виглядає наступним чином: до центру поля виходять по одному гравцю від кожної команди і розігрують баскетбольний м'яч спірним кидком. Гра називається матчем, а матч складається з чотирьох чвертей.
    Тривалість кожної чверті – 10 хвилин з перервами по дві хвилини. Між 2-й і 3-й чвертями гри перерва збільшується до 15 хвилин. По закінченні великої перерви команди зобов'язані обмінятися кільцями (кошиками), тобто перейти на полі суперника.

Розміри майданчики і щита

Гра може відбуватися як в залі, так і на відкритому майданчику. Проте висота залу повинна бути не менше семи метрів. Розмір поля 15x28 метрів. Розмір щита для кільця 180x105 сантиметрів. Висота від підлоги до нижнього краю щита повинна становити 290 див.
    Кошик має вигляд металевого кільця, який обтягнутий сіткою без дна, щоб м'яч, потрапляючи в кільце, падав на підлогу. Кільце кріпиться на щит на висоті, рівній 305 метра від рівня підлоги.

Характеристики

Баскетбольний м'яч – це спеціальний м'яч для гри в баскетбол, який має сферичну форму. Як правило, колір м'яча помаранчевий, а на його поверхні зображено вісім вставок зі швами чорного кольору. Стандартний вага м'яча 567-650 г, а його окружність - 750-780 мм.
    Баскетбольний м'яч може бути двох видів:
  • призначений для гри в приміщенні;
  • універсальний.
  • Останній тип більш розповсюджений, так як їм можна грати як в приміщенні, так і надворі.

Розміри м'яча

Розміри м'яча можуть варіювати, залежно від того, хто ним грає. Також м'ячі нумеруються наступним чином:
  • Розмір 3 (300-330 грамів, 560-580 мм).
  • Розмір 5 (470-500 грамів, 690-710 мм).
  • Розмір 6 (510-567 грамів, 724-737 мм).
  • Розмір 7 (567-650 г, 750-780 мм).
  • У чоловічих командах використовують м'яч 7-го розміру, а в жіночих – 6-го. Баскетбольний м'яч 5-го розміру використовується у міні-баскетбол. А 3-й розмір м'яча частіше застосовується у матчах для дітей. Цікаво, що баскетбольний м'яч на своїй поверхні має близько 35 тис. точок або пухирець.

Самий популярний виробник

Згадавши історію появи баскетболу, зазначимо, що події розвивалися в штаті Массачусетс. Забавно, що саме тут і з'явився найбільший виробник баскетбольних м'ячів – Spalding. Ця компанія також виробляє спеціальне спортивне спорядження.

Компанію заснував Альберт Спалдінг, на початку XX століття він вперше виготовив баскетбольний м'яч в честь Нейсмита. М'ячі, вироблені компанією Spalding, використовуються для офіційних ігор. З кожним роком дизайн м'ячів вдосконалюється. Наприклад, новинка від Spalding – Cross Traxxion. Цей м'яч мав новим покриттям, завдяки якому захоплювати його і утримувати в руці стало набагато зручніше. Шкіряні м'ячі поступово виходили з ужитку, а їх місце займали більш практичні і стійкі м'ячі з штучних матеріалів. Цікаво, що НБА вперше за 35 років зважилася змінити дизайн м'яча. Але такі зміни не сподобалися більшості гравців. У 2006 році Девід Стерн прийняв рішення повернути старий дизайн м'яча. У 2007 році компанія Spalding виступила офіційним виробником м'ячів для туру стрітболу (Ball4Real). Всі великі виробники баскетбольних м'ячів використовують тест на втому, щоб перевіряти зносостійкість інвентарю. Спеціальна машина імітує удари по м'ячу – 20000 разів. М'яч накачують і роблять заміри його габаритів. Протягом проведення тесту м'яч не підкачують, а в кінці випробування – порівнюють виміри і дані. Сьогодні на ринку існують не менш популярні виробники баскетбольних м'ячів: Molten Corporation (Японія), Wilson Sporting Goods (Чикаго), Rawlings (Америка), Nike (Америка).