Правила гри в футбол. Основні футбольні правила

25-08-2015, 18:45
15 031
0
Правила гри у футбол записані в спеціальному регламенті, який затверджений Міжнародною федерацією і Радою регіональних асоціацій. Даний звід статей визначає порядок офіційних змагань. Варто відзначити, що перші правила футболу коротко були сформульовані ще в 1863 році британською асоціацією. У сучасному вигляді регламент розробляється УЄФА і ФІФА. Він враховує всі найменші нюанси футболу: від реклами на екіпіровці гравця до матеріалу виготовлення сітки воріт.

Загальні правила

У матчі беруть участь лише дві команди. Кількість гравців з кожної сторони обмежується одинадцятьма з урахуванням воротаря. Єдиним снарядом вважається м'яч. Польові гравці мають право контролювати і бити по ньому тільки ногами, за винятком викидання ауту. Правила воротаря у футболі трохи відрізняються. Голкіпери можуть ловити м'яч руками, але утримувати снаряд у повітрі заборонено більше 6 секунд. Основні правила футболу єдині для всіх асоціацій і турнірів, що проводяться під егідою ФІФА. Так, кількість замін не може бути більше трьох офіційних змаганнях. Є певні вимоги і до екіпірування футболістів. Вона не повинна становити небезпеку для самого гравця або суперника. Заборонені будь-які ювелірні вироби, шпильки, годинник і т. д. Обов'язковими елементами є сорочка, шорти, щитки, гетри та взуття. Рукавички тільки у голкіпера.
Тривалість матчу-два тайми по 45 хвилин. При цьому суддя може додавати певну кількість часу за затримки ігри (заміни, травми і тощо). Між таймами повинен бути перерву до 15 хвилин.

Дотримання правил футболу контролюється тільки арбітром матчу і його помічниками за межами поля. Суддя визначає порушення, покарання за них, виявляє спірні моменти. Всі його рішення є остаточними.

Вимоги до поля

Покриття повинно бути у вигляді газону, або штучного або натурального. Поле має форму прямокутника. Ширина (лінія воріт) може бути від 64 до 75 м, довжина – від 100 до 115 м відповідно. Також правила гри у футбол описують і вимоги до розмітки. Поле повинно обмежуватися білими рівними лініями, які добре видно здалеку (8-12 см в ширину). Крім того, розмітка ділить газон на дві половини. Посередині чертится спеціальний круг з радіусом 915 м від центру поля.

Площа воріт обмежується прямокутником з шириною 55 м від кожної стійки (штанги). Довжина воротарської зони – 183 м. Штрафна площа окреслюється аналогічно зі сторонами 165 і 403 м. Всередині зони відзначається 11-метрова точка, звідки будуть виконуватися пенальті. Самі ворота повинні бути заввишки 244 м, завширшки 732 м. По кутах поля закріплюються флагштоки з заокругленим кінцем.

Порушення правил

У сучасному регламенті чітко прописані всі аспекти недисципліновану поведінку футболістів та тренерів. Штрафний удар призначається за підніжку, удар суперника, стрибок в ноги, агресивний поштовх, плювок, затримку противника або часу, навмисне торкання м'яча рукою. Подібне порушення в своєму штрафному майданчику карається 11-метровим (пенальті).
Окремим видом покарання є вільний удар. Він виконується за певні порушення в штрафній площі: небезпечну гру проти суперника, контроль м'яча воротарем більше 6 секунд, дотик руками снаряда голкіпером після пасу партнера по команді. Такий удар виконується з місця фолу. Сучасні правила гри в футбол чітко визначають дії суддів щодо дисциплінарних санкцій. Жовта картка (попередження) дається за неспортивну поведінку, ненормативну лексику, систематичні порушення, зняття екіпіровки, затягування часу матчу. Обов'язково повинен каратися грубий і тактичний фол. Гравець видаляється з поля за два попередження, агресивна поведінка, плювок в кого-небудь, перешкода польоту м'яча у ворота рукою, за фол, який призвів до пенальті, за образи і заборонені жести.

Види ударів

Правила гри у футбол обумовлюють і норми введення м'яча після порушень або виходу його за межі поля. Аут повинен вкидатися тільки руками з-за голови без відривання від п'ят газону. Штрафний удар виконується ногою, дозволяється розіграти в пас. Гол з такого стандартного положення у чужі ворота зараховується, у свої обмежується призначенням кутового у бік яка торувала команди.
Удар від воріт виконується з меж воротарського майданчика. Автогол з цього стандарту зараховується тільки в тому випадку, якщо м'яч відрикошетив у будь-якого футболіста. Кутовий удар робиться від флагштока. Призначається за перетинання м'ячем лінії воротарського (лінії воріт) від гравця-суперника. Пробивається ногою, можна розіграти в пас. Пенальті виконується з 11-метрової позначки. Гол у футболі зараховується тільки тоді, коли м'яч повністю перетнув лінію воріт між стійками при відсутності порушення. Найчастішим фолом в атаці є офф-сайд. Положення «поза грою» фіксується, коли гравець нападаючої команди опинився на корпус ближче до чужих воріт, ніж будь-який учасник сторони, що захищається, окрім воротаря.

Загальні правила міні-футболу

Площадка повинна бути прямокутна з шириною 18-25 м і довжиною 35-42 м. Матч триває 2 тайми по 20 хвилин. При цьому час гри зупиняється після кожного виходу м'яча за межі поля. Розмір воріт – 3 на 2 м.
У кожній команді може бути по 5 футболістів, включаючи голкіпера. Кількість замін правилами не обмежується. Екіпіровка аналогічна з великим футболом (небезпечні аксесуари заборонені). В атакуючих і захисних діях можуть брати участь одночасно всі польові гравці. Воротар має право залишати межі своєї штрафної площі тільки після дозволу судді і зміни екіпірування. Положення «поза грою» немає.

Порушення і удари в міні-футболі

Штрафний стандарт призначається за грубий фол, стрибок у ноги або корпус, блокування, сильний поштовх, небезпечний підкат, гру рукою. Якщо фол був визначений у межах воротарської зони, виконується 6-метровий (пенальті).
Вільний удар призначається за небезпечну гру, атаку воротаря, утримання голкіпером м'яча більше 4 секунд, торкання рукою снаряда від напарника по команді. Правила міні-футболу свідчать, що гравець повинен попереджатись за передчасний вихід на заміну, систематичні порушення, неспортивна поведінка. Видалення з майданчика дається за грубий фол, образи, друге попередження.